Needs Further

Group One Sire

Needs Further

2022 Fee $6,600 inc GST

A proven source of speed, Needs Further is a stallion that has sired top Stakes-winners across the board.

His exceptionally talented daughter Mystic Journey is a prime example of the quality that Needs Further stamps in his progeny. Crowned Champion 3YO Filly in Australia, Mystic Journey won 7 Stakes races, including the prestigious G1 Australian Guineas, plus the $5 million All Star Mile.

Renowned for his ability to sire sprinter/milers, Needs Further’s top progeny include; Mystic Journey, 2YO Stakes winners Mystical Pursuit and Pateena Arena, explosive Listed VRC Kensington Stakes winner Bold Star and G3 Vamos Stakes winner Deroche.

Needs Further was a talented sprinter/miler that, from just five appearances, won on three occasions. His headline win came in the G3 ATC Carbine Club Stakes (1600m), and on that day, he did what only exceptional horses can do – rise from a six-length victory in a maiden to Group winning company within three undefeated starts.

Need Further’s appeal extends much further than the racetrack. He has a proven stallions’ pedigree, being by acclaimed sire of sires’ Encosta de Lago and out of the Group One producing Danehill mare, Crowned Glory.

His dam was a Group 3 winning 2YO and was runner-up in the G1 Golden Slipper to famed multiple Group 1 winner, Bel Du Jour. She has been an exceptional broodmare with all ten foals to the races being winners, including multiple Group 1 winner and Group 1 sire, Hallowed Crown.

Needs Further has all the attributes of a successful sire. Pedigree, performance and the proven ability to leave tough, durable racehorses that win time and time again.

Needs Further / By Encosta de Lago, from Crowned Glory
Bay, 16.1hh, 2007

Needs Further

The Facts

1st Dam

CROWNED GLORYby Danehill. Joint third top filly on The 1999-2000 Australasian 2YO Classification. 2 wins at 2, A$603,750, VRC Bloodhorse Breeders' S., Gr.3, 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, 3d VATC Veuve Clicquot S., L, 4th STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2. Sister to Monolith. Dam of ten foals, nine to race, all winners, inc:-

HALLOWED CROWN (c. by Street Sense). 6 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,398,475, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, Run to the Rose H., Gr.3, TAB Early Quaddie 2YO P., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, 4th ATC Roman Consul S., Gr.2. Sire.

NEEDS FURTHER (c. by Encosta de Lago). Subject horse.

 

2nd Dam

SIGNIFICANT MOMENT, by Bletchingly. Placed, 3d VATC Courtza H. Half-sister to BARYSHNIKOVZABEELBreak the VaultGizelle Royale, Charming Life (dam of KINGFISHER MILLWELLBEING). Dam of 10 foals, 9 to race, 6 winners, inc:-

CROWNED GLORY (Danehill). 2 wins. See above.

Monolith (Danehill). Winner at 2050m, 3d VRC Siemens Mobile S., L. Sire.

 

3rd Dam

LADY GISELLE, by Nureyev. Unraced. Three-quarter-sister to Mayenne (dam of MY RENEE), half-sister to TRAVOLTAFameRiver Derna, Fox Steep (dam of DONEGAL), Fourteen (dam of RIVER NYMPH). Dam of 14 foals, 12 to race, 8 winners, inc:-

ZABEEL (Sir Tristram). Joint second on The 1989-90 Australasian 3YO Classification (1300m - 2000m). 7 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m, A$1,138,400, VRC Australian Guineas, Gr.1, Craiglee S., Gr.2, MVRC Alister Clark S., Gr.2, Moonee Valley S., Gr.2, VRC Debonair S., L, Van Winkle H., Marabou H., 2d VATC Autumn Classic, Gr.3, 3d VATC Underwood S., Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, Canterbury S., Gr.2, VATC Kambrook Quality S., 4th VATC Caulfield Guineas, Gr.1. Champion sire.

BARYSHNIKOV (Kenmare). 4 wins at 1400m, 1600m, A$491,210, Australian Guineas, Gr.1, VATC Sandown Guineas, Gr.2, JJ Liston S., Gr.2, AJC Hyperno H., 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Chantal H., Scobie Breasley H., 3d VATC Underwood S., Gr.1, Autumn Classic, Gr.2, Autumn S., Gr.3, 4th VRC Craiglee S., Gr.2. Sire.

Charming Life. Winner at 1400m, AJC Veilmond H., 2d AJC Steve Donoghue H. Dam of-

KINGFISHER MILL (Riverman). 3 wins at 1¼m, 1½m, £129,008, Royal Ascot King Edward VII S., Gr.2, Ascot Cumberland Lodge S., Gr.3, 3d York Great Voltigeur S., Gr.2, 4th York Dante S., Gr.2, Newmarket Jockey Club S., Gr.2. Sire.

WELLBEING (Sadler's Wells). 9 wins from 1850m to 3400m, £177,514, €74,563, Deauville Prix Gontaut-Biron, Gr.3, Newbury St Simon S., Gr.3, Newmarket Godolphin S., L, Grand Prix de Compiegne, L, Newmarket Ruinart Champagne S., 2d Epsom Coronation Cup, Gr.1, 3d Rome Premio Roma, Gr.1. Sire.

Enhance. Unraced. Dam of-

GAZIBORA KHAN (Native Khan). 5 wins-2 at 2-from 1300m to 2200m in Turkey, Istanbul Sakarya, L, Ankara Mehmet Akif Ersoy, L, 3d Istanbul Tay Deneme, L, TYAY Ve Sah Der, L.

GIFTED SISTER (Kaneko). 3 wins from 1300m to 2100m in Turkey, Istanbul Özdemir Atman, L, 2d Istanbul Nene Hatun, L, 4th Istanbul Ayasofya, L, Zühtü Erisen, L.

White Lily (Shining Wolf). Winner at 1600m in Turkey, 2d Istanbul Tali Calbatur, L, I. Inönü, L. Dam of-

MISS PLANET (Native Khan). Champion 2YO Filly in Turkey in 2017. 4 wins at 2 in Turkey, Ankara Karayel, L, Queen Elizabeth II Cup, L, 15 Temmuz Sehitleri, L, 2d Istanbul Çaldiran, L.

ENCOSTA DE LAGO 3 wins from 1200m to 1600m, A$469,850, VATC Vic Health Cup, Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 3d VATC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, VATC Debutant S., L. He entered stud in Aust. in 1997. Champion Sire in Australia in 2007-08, 2008-09, second in 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2009-10. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2010-11. Leading NZ Sire of 3YOs in 2013-14. Champion HK Sire in 2011-12. Champion Broodmare Sire in Australia in 2015-16, 2016-17, 2017-18, 2020-21, second in 2018-19, 2019-20. Champion Broodmare Sire in Hong Kong in 2019-20. Champion Broodmare Sire in Macau in 2018-19, 2020-21. Sire of 1630 progeny to race, 1156 winners (70.0%), earnings of over $183 million, 115 stakes winners, 119 stakes placegetters, inc.

 

CHAUTAUQUA (10g, Lion Hunter, Vice Regal). Joint Head of the 2016 WTR (Sprint). Equal Leading Older Male on 2017 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2015-16 & 2016-17.13 wins to 1400m, A$7,795,750, HK$5,700,000, ATC TJ Smith S., Gr.1-3 times, VRC Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2-twice, MRC Rubiton S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Darley Classic, Gr.1-twice, ATC Canterbury S., Gr.1, Gosford Guineas, L, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, 4th VRC Darley Classic, Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1.

 

RACING TO WIN (02g, Kenny's Best Pal, Kenmare). Champion 3YO in Australia in 2006.13 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,762,285, AJC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Theo Marks S., Gr.2-twice, Hobartville S., Gr.2, AJC Emirates Airlines 2YO H., STC PJ Gallagher's Parramatta H., Nivea Visage 2YO H., 2d BTC Doomben Cup, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, Golden Rose S., L, 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2.

 

ALINGHI (01f, Monde Bleu, Shirley Heights). Champion 3YO filly in Australia in 2004-05.11 wins-4 at 2-from 900m to 1700m, US$69,780, A$3,470,325, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Swettenham Stud S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Saratoga Ballston Spa H., Gr.3, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Quezette S., L, Debutante S., L, 2d VRC Lightning S., Gr.1, Empire Rose S., Gr.1, AJC Heroic 2YO Championship S., 3d STC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1.

 

PRINCESS COUP (03f, Sovereign Red, Arch Sculptor). Champion 3YO Filly in NZ in 2006-07. Champion Older Female & Stayer in NZ in 2007-08. 2007 NZ Bloodstock Filly of the Year.12 wins-1 at 2-from 1100m to 2400m, NZ$2,948,150, A$1,134,000, Hawkes Bay Kelt Capital S., Gr.1-twice, Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Oaks, Gr.1, MRC St George S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, Masterton RC Lowland S., Gr.3, Banks Peninsula RC Canterbury S., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, Manawatu RC New Zealand Bloodstock 2YO H., CJC First Sovereign Trust 3YO S., 2d STC BMW S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Eight Carat Classic, Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, 3d MRC Caulfield Cup, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

 

LASHED (99f, Salieri, Boucher). Champion WFA performer & Female Stayer in NZ in 2003-04. Champion Older Female in NZ in 2004-05 (Int.).7 wins-3 at 2-from 1300m to 2000m, NZ$298,750, A$711,240, ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, Alcohol Go-Easy S., L, MRC March 2YO Fillies H., 2d VRC Oaks, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Moonee Valley Oaks, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Out of Danger 2YO H., 3d ARC Zabeel Classic, Gr.1, New Zealand S., Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Waikato RC International S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Edward Manifold S., Gr.2, MRC Tranquil Star S., Gr.3, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, Hawkes Bay Stoney Bridge S., Gr.2.

 

SACRED KINGDOM (03g, Zeditave, Sir Tristram). Horse of the Year in Hong Kong in 2010. Champion Sprinter in Hong Kong in 2008, 2009, 2010 & 2011.17 wins at 1000m, 1200m, £13,194, S$522,000, HK$42,607,900, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1-twice, HKJC Chairman's Sprint Prize, L-twice, Kent & Curwen Centenary Sprint Cup, L-twice, GOME Sprint, L-twice, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, 1200m-in track record time, Sha Tin Sprint Trophy, L-twice, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, HKJC Arsenal H., Arculli Trophy H., Lantau Peak H., HKU Alumni Association Challenge Cup, Granville H., 2d HKJC Centenary Sprint Cup, L, Queen's Silver Jubilee Cup, L, Chairman's Sprint Prize, L, Sprint Cup, L, Cathay Pacific International Sprint Trial, L, Sha Tin Sprint Trophy, L, Chow Tai Fook Bauhinia Sprint H., L, 3d Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Chairman's Sprint Prize, L, 4th HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L.

 

PUCCINI (10c, Paris Opera, Sir Godfrey). Champion 3YO in NZ in 2013-14. Top on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1600m+).8 wins from 1600m to 2400m, NZ$920,175, A$242,000, New Zealand Derby, Gr.1, WRC Thorndon Mile, Gr.1, ARC Great Northern Guineas, Gr.2, Avondale Guineas, Gr.2, Waikato Guineas, Gr.2, WRC Thompson H., Gr.3, Marton JC Metric Mile, Gr.3, 2d WRC Captain Cook S., Gr.1, MRC Eclipse S., Gr.3, BRC Premier's Cup, Gr.3, SAJC Lord Reims S., Gr.3, Pakenham Cup, L, 3d ARC Rich Hill Mile, Gr.2, VRC TAB Rewards S., Gr.3, ARC Champagne S., L, 4th WRC Levin Classic, Gr.1, New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, MRC Easter Cup, Gr.3, Bendigo JC Yalumba Golden Mile, L, Mornington Cup, L, Ballarat Cup, L, Ipswich Cup, L.

 

ENGLISH (12f, Anabaa, Zeditave). Champion 2YO Filly & 3YO Filly in Australia in 2014-15 & 2015-16. Champion Female Sprinter in Australia in 2016-17.6 wins-2 at 2-to 1400m, A$3,480,071, ATC All Aged S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2-twice, Reisling S., Gr.2, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, TJ Smith S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Premiere S., Gr.2, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Shorts H., Gr.2.

 

His sire sons include Northern Meteor, Manhattan Rain, Needs Further, Delago Brom, Road to Rock, Niagara, Maschino, Rubick, Von Costa de Hero, Echoes of Heaven, My Admiration, Lago Delight, Bramshaw, Tuscanos, Delzao, etc.

At 3: ATC (Randwick) Carbine Club S., Gr.3 (1600m beating Divorces, Shadows in the Sun and Happy Trails), ATC (Kensington) Woollahra H. (1400m), Illawarra TC Panaconnect Maiden P. (1300m)

MYSTIC JOURNEY (15f, Colombia, Groom Dancer). Champion 3YO Filly in Australia in 2018-19.12 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m to 2020-21, A$4,182,100, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC PB Lawrence S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, MRC Jim Moloney S., L, TRC Elwick S., L, Thomas Lyons S., L, VRC All-Star Mile, TTC Lazy Yak Lady Lynette P., Alfa 2YO Bowl, TRC Rosevears Hotel Alexandra 2YO P., 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, Makybe Diva S., Gr.1, Let's Elope S., Gr.2, TRC Thomas Lyons S., L, TTC Ladbrokes S., 3d VRC Rose of Kingston S., Gr.2, 4th TTC Gold Sovereign S., L.

 

DEROCHE (16f, Tough Speed, Supremo). 13 wins-4 at 2-to 1400m to 2021-22, A$538,289, TTC Vamos S., Gr.3, Newmarket H., L, Magic Millions 2YO Classic, Magic Millions 3YO Classic, Lady Lynette P., Armidale Stud Tasbred 2YO P., Steve's Liquor 3YO Vase H., Newmarket H., Meander Valley Council 2YO H., TRC Carbine Club P., Devonport RC White Wardrobe H., TTC Crossfit Agema Gym 2YO P., 2d TRC Bow Mistress S., Gr.3, TTC Vamos S., Gr.3, Gold Sovereign S., L, 3d TRC Unique Doors/Windows Goodwood H., TTC Ensign Lodge Alfa Bowl 2YO P., Ladbrokes Live Betting H.

 

MYSTICAL PURSUIT (16f, Savoire Vivre, Colombia). 7 wins-4 at 2-from 1100m to 1600m to 2020-21, A$329,825, TTC Gold Sovereign S., L, TRC Elwick S., L, TTC Thousand Guineas, Steve's Liquor Trophy, Ensign Lodge Alfa Bowl 2YO P., TRC Milton Pettit H., TTC Longford Cup New Year's Day H., 2d TRC Strutt S., L, TTC Conquering S., L, 4th TTC Tasmanian Guineas, L.

 

PATEENA ARENA (14f, Ladoni, Whiskey Road). 4 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$200,625, TRC Elwick S., L, TTC Gold Sovereign S., L, Thousand Guineas, Longford Cup New Years Day 2YO P., 2d TTC Armidale Stud 3YO Trophy, 3d TRC Tasmanian Guineas, L, TTC Hesketh McCrimmon Cup, Blair & Sons Sawmill Classic, Alfa Bowl 2YO S., 4th Tasmanian Oaks, L.

 

BOLD STAR (15g, Danewin, Sir Cat). 7 wins to 1200m, A$538,970, VRC Kensington S., L, Festive Season Sprint H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., SAJC Willow Grove Stud H., Hughes Chauffeured Limousines H., Elton John Experience H., Oakbank RC Resourceco P., 2d MRC Rubiton S., Gr.2-twice, VRC Standish H., Gr.3, SAJC City of Adelaide H., L, Adelaide Galvanising H., Adelaide Image Printing H., 3d VRC TAB S., Gr.2, Chatham S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th MRC Heath S., Gr.3, SAJC Hills Railway S., L.

 

Our Long Sali (15f, Last Tycoon, Salieri). 3 wins at 2, A$179,063, TTC Magic Millions 2YO Classic, TRC WL Shields 2YO Autumn Sprint, Andrew Walter Construction 2YO H., 2d TRC Strutt S., L, Tasmanian Oaks, L, Tasmanian Guineas, L, TTC One Thousand Guineas, Trainers Association Lady Lynette P., Cressy Cricket Club H., 3d TTC Alfa 2YO Bowl, Jansz 3YO Trophy.

 

Our Heidi (18f, Denman, Ladoni). Winner at 1200m in 2021-22, A$93,650, 2d MVRC William Crockett S., L, MRC Clanbrooke Racing 2YO H.

 

Triple Strip (15f, End Sweep, Marscay). 7 wins-2 at 2-from 1100m to 1800m, A$146,766, TTC Meander Valley Council 2YO P., Tam O'Shanter Xmas Hamper 2YO H., Cressy Chaff Cutters H., Barry Larter H., Unique Doors H., 2d Devonport Cup, 3d TTC Magic Millions 2YO Classic, TRC Little Bee Summer Cup, TTC Sheffield Newsagency H.

 

Full Knots Ahead (15f, Tough Speed, Dracula). 6 wins from 1900m to 2400m to 2021-22, A$130,180, TRC Tasmanian Bloodstock Brighton H., Unique Doors & Windows H., Kevin Sharkie H., Parmic Fire Protection P., 2d TRC Bec Thomas P., TTC Members Jackpot Draw P., JG Pest Control Pty Ltd P., 3d TRC Summer Cup, TTC Horseopedics Come Racing P.

 

Vivilici (17f, Xaar, Tertian). 5 wins to 1400m to 2021-22, A$122,808, TTC Steve's Liquor 3YO Trophy, Kreglinger Wine Estates H., 3YO Cup Raceday H., Buckby MG P., 2d TTC Alexandra 2YO P., Launceston Guineas Raceday P., 4th TTC Elwick S., L.

 

Supalopo (16g, Quest for Fame, Night Shift). 5 wins from 1400m to 2150m in 2020-21, A$84,840, TTC Sydeston Cup, Dine With Us to Win SUV P., Dine & Win an MG ZS SUV H., Buckby Motors H., Ladbrokes P., 2d TTC Buckby Motors P., Become a Member P., Harvey Norman Launceston P., Hospitality Association P.

 

All of Brighton (17g, Telesto, Tartan Sea). 3 wins to 1100m in 2020-21, A$188,510, VRC Ecycle Solutions Trophy H., Firstly Home H., 2d MRC Jack Elliott H., Neds Filter Form H., 3d VRC William Capell H.

 

Jubilance (14f, Tough Speed, Supremo). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1350m, TTC Tasbreeders Magic Millions 3YO H., 2d TTC Kevin Sharkie H., 3d TTC E (Ted) Cox Memorial H.

 

Il Regalo (14f, King of Kings, Common Grounds). 3 wins-2 at 2-to 1200m, TTC Hesketh McCrimmon 2YO H., TRC Raine & Horne Eastern Shore 2YO H., TTC Keith Hendley 90th Birthday H., 2d TTC Alfa Bowl 2YO S.

 

Far Away Hit (18f, Two Punch, Majestic Light). Winner at 2 in 2020-21, TRC Elwick Functions & Events 2YO H.

 

Need a Queen (14f, Coronation Day, Akarad). Winner at 2, TTC Luxbet 2YO H., 3d TTC National Hall of Fame P.

 

Enzian (14f, Telesto, Tirol). 7 wins to 1400m, A$93,575, TTC Kelly Gang Timbers H., Trevallyn Cricket Club H., 2d TRC Family Fun Fair at Mowbray H.

 

Etc

Needs Further

Leading Progeny

Needs Further

News